top of page

Prof. Dr. Müh. Erol KÖKTÜRK

İmar Danışmanı

1955 yılında Çaycuma’da (Zonguldak) doğdu. İlk ve orta öğrenimini Çaycuma’da tamamladıktan sonra, liseyi Ankara’da Tapu ve Kadastro Meslek Okulu’nda okudu. İstanbul Devlet Mühendislik Mimarlık Akademisi (bugünkü Yıldız Teknik Üniversitesi) Harita ve Kadastro Bölümünde başlayan yüksek öğreniminde lisans eğitimini 1976, yüksek lisans eğitimini 1978 yılında tamamladı. Aynı okulda 6 yıl asistan ve öğretim görevlisi olarak çalıştı. Bu süre içinde Doktor Mühendis unvanını 1986 yılında aldı. 1986 yılında İsviçre Hükümeti’nin bursunu kazanması nedeniyle, işlemleri tamamlamaya çalıştığı süreçte YÖK’ün bir tasarrufundan dolayı üniversiteden kopmak zorunda kaldı.
İsviçre dönüşü serbest çalışırken, 1989 yılında, üniversite dışından Doçent unvanını aldı. 4 yıl bazı özel sektör kuruluşlarında danışmanlık görevi yaptıktan sonra, 2003 yılında Kocaeli Üniversitesi’nde akademik yaşama geri döndü. 2005 yılında Profesör unvanını aldığı bu kurumdan, 2010 yılında kendi isteğiyle emekli oldu.
Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi’nde 2 kez Yönetim Kurulu Başkanlığı yaptı ve çeşitli görevler üstlendi. 1988 yılında Beşiktaş’ta sosyal demokrat harekete katıldı. 1992-1993 döneminde Beşiktaş SHP İlçe Başkanlığı görevini yürüttü.
8’i sözlü tarih, 3’ü meslek alanında (Almanya’da Taşınmaz Değerlemesi, Taşınmaz Değerlemesi ve İmar Planları (Erdal KÖKTÜRK ile birlikte), Taşınmazlar Kadastrosu (elektronik)) üzere 12 kitabı yayınlandı. Çeşitli yayın organlarında yayınlanan ve bilimsel toplantı ve seminerlerde sunulan 270 dolayında bildiri-makale kaleme aldı. Nihat KANDAL tarafından yazılan Kentsel Dönüşüm kitabının da editörüdür. Basılı bildirilerden bir kısmı da içinde olmak üzere 60 dolayında konferans verdi. 2 radyo 10 televizyon programına katıldı.
Evli ve bir çocuk babasıdır.
MESLEĞİ VE HİZMETLERİ
Yıldız Teknik Üniversitesi’nde 6 yıl, Kocaeli Üniversitesi’nde 7 yıl görev yaptı. Özel sektörde 9 yıl kendi şirketini yürüttü. Medya alanında faaliyet gösteren Avrupa Yatırım Holding’de 2 yıl Genel Sekreterlik görevi; belediyelere yönelik kent bilgi sistemi yazılımları üreten Universal Firması’na 2 yıl danışmanlık yaptı. Emeklilik sonrası Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama Bölümü’nde (Arsa ve Arazi Düzenleme Dersi), Okan Üniversitesi Gayrimenkul Finansmanı ve Değerleme Yüksek Lisans Programında (Gayrimenkul Hukuku, İmar Mevzuatı, Taşınmaz Değerlemede ve Geliştirmede Mesleki Mevzuat dersleri), Türkiye Sermaye Piyasaları Birliği (TSPB)’nde, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği (TDUB)’nde ve Sermaye Piyasası Lisanslama Sicil ve Eğitim Kuruluşu (SPL)’nda eğitici olarak görev yaptı ve yapmaktadır. Ayrıca İstanbul, Tekirdağ ve Konya Bölge İdare Mahkemelerinde bilirkişilik yaparak 100 dolayında Bilirkişi Raporu’na katkı sağlamıştır. 2013 yılının başından bu yana da Haritaevi Havacılık Mühendislik Anonim Şirkentinde Danışmanlık yapmaktadır.
Çok iyi derecede Almanca, orta düzeyde İngilizce bilmektedir.

123-456-7890

bottom of page