top of page
  • anonim

Metaverse ve DeğerinibilirSanal gerçeklik ve artırılmış gerçeklik gibi teknolojiler kullanılarak gerçek ve sanal birbirine bağlandığı üç boyutlu sanal dünya vizyonu metaverse ile tanımlanmıştır.

Facebook’un Ekim 2001 tarihinde ismini “Meta” olarak değiştirmesi, metaverse evrenlerinin geleceği oluşturduğuna yönelik beklenti başlamıştır.

Metaverse evreninde, kullanıcılar avatarlar kullanarak çeşitli amaçlar için buluşabilmekte, etkinlik düzenleyebilmekte, etkinliklere katılabilmekte, alışveriş yapabilmektedir.

Taşınmaz, kıt bir kaynak olmasından kaynaklı olarak gerçek dünyada en güvenilir yatırım araçlarından görülmektedir. Bununla birlikte, sanal evrenler üzerinden de taşınmaz satışı metaverse ile mümkün olmuştur. Hukuken taşınmaz yatırımı olarak kabul edilmese de sanal evrenler üzerinden arsa edinmenin piyasası oluşmuş durumdadır.

Metaverse, kurulan evrenlerde, taşınmaz almak, satmak, alınan taşınmazlar üzerinde geliştirme yaparak yapı inşa etmek mümkün hale gelmiştir.

Taşınmaz alım satımı yapılabilen platformlarda, geliştirme yapmak için arsa edinilebildiği gibi, sadece arsanın fiyat artışı getirisinden yararlanmak isteyenler tarafından da alım-satım süreçleri yürütülebilmektedir.

Sanal taşınmaz piyasasının oluştuğu metaverse evrenlerinden bazıları; Decentraland, Sandbox, Somnium, NextEarth ve OVR olarak sayılabilir. Özellikle dünya haritasının belirli parçalara bölündüğü metaverse evrenlerinde, mevcut taşınmaz piyasasında da değerli olan bölgelerin yanı sıra, gerçek dünyada edinilmesi mümkün olmayan, örneğin Türkiye Büyük Millet Meclisi ya da 15 Temmuz Şehitler Köprüsü gibi, alanların da işleme konu olduğu görülmektedir.

Sanal evrenlerde, piyasaya sunulan arsa adetleri değişiklik göstermekle birlikte, temel kabul, arsa sahiplerinin genel kabullerinin dışında arsa adedinin yaratıcının kendi kararı ile arttırılamayacağıdır.

Metaverse evrenlerinden bir tanesinde arsa almak için ilk şart, satışta kullanılan kripto para birimine ilişkin cüzdana sahip olmaktır.

Metaverse’de taşınmaz değerleri, aynen gerçek dünyada olduğu gibi konumsal özellikler başta olmak üzere bir çok faktöre göre belirlenmektedir.

Değerinibilir, metaverse evreninde de; taşınmaz geliştirme, taşınmaz yönetimi, taşınmaz pazarlama ve danışmanlık alanlarında hizmet vermek üzere çalışmalarına yön vermeye başladı.

40 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör
bottom of page